Przejdź do treści

Biżuteria

  • przez
szkatułka pełna biżuterii

Biżuteria towarzyszy człowiekowi od czasów prehistorycznych. Zwyczaj przyozdabiania ciała różnymi przedmiotami znany był we wszystkich cywilizacjach i wszystkich zakątkach Ziemi. I wcale nie była to tylko domena kobieca. Wręcz przeciwnie, były takie okresy w dziejach, kiedy to panowie stroili się znacznie bardziej od pań.

Trochę historii

Najstarsze znalezione przedmioty, które mogły pełnić rolę biżuterii liczą sobie 100 000 lat. Nasi praprzodkowie używali tego, co znaleźli wokół siebie, czyli muszelek, zwierzęcych kości, ości i zębów, piór, kawałków skóry i kamyków.

Około 3500 lat p.n.e., kiedy ludzie okiełznali procesy obróbki metali zaczęli wytwarzać ozdoby właśnie z nich. Początkowo z brązu i miedzi, później także ze srebra i złota. Od tamtego czasu sztuka jubilerska rozwijała się już w zawrotnym tempie.

bransolety wikingów z brązu
Bransolety z brązu pochodzące ze Skandynawii.
https://pixabay.com/pl/users/PublicDomainPictures-14

Znaczenie biżuterii

Od początku biżuteria pełniła wiele funkcji. Miała charakter ozdobny, sentymentalny, symboliczny, a nawet rytualny. W zależności od epoki różne z tych cech dominowały. Biżuteria podążała za modą.

W Starożytności biżuteria pełniła rolę amuletów, ale jednocześnie była bardzo bogata w formie. W Średniowieczu dominowała w niej symbolika religijna, głównie był to motyw krzyża. W Renesansie stała się przede wszystkim domeną mężczyzn, to panowie mieli lepiej wyposażone szkatułki od pań. Od XVIII wieku zaczęło się to zmieniać i damska biżuteria zaczęła dominować nad męską, a funkcja ozdobna wyszła na plan pierwszy. W XIX wieku znów zaczęto zwracać uwagę na znaczenie symboliczne i sentymentalne. W XX wieku zaczęto wytwarzać biżuterię na masową skalę, dzięki czemu stała się ona nieodłącznym towarzyszem życia.

spinki do mankietów i krawata
Męska biżuteria – spinki do mankietów i krawata.
https://pixabay.com/pl/users/nuzree-27365

Od kiedy ludzie opanowali technikę obróbki metali szlachetnych biżuteria stała się też wyznacznikiem statusu społecznego i majątkowego. Zaczęło się to zmieniać dopiero wraz z upowszechnieniem się tak zwanej „biżuterii sztucznej”, która zamiast złota i drogocennych kamieni oferuje tańsze, choć nie mniej interesujące materiały. Teraz właściwie każdy może sobie na nią pozwolić.

Wśród oferowanej na rynku sztucznej biżuterii można znaleźć sporo tandetnej masówki, ale również przedmioty wykonane ręcznie, nierzadko małe dzieła sztuki, których wartością nie są drogie materiały, tylko kunszt ich wykonania. To biżuteria handmade i właśnie taką znajdziecie u mnie.

Miedziany naszyjnik chainmaille z jaspisem leopard
Naszyjnik z jaspisem leopardzim wykonany z miedzi. Połączenie tradycyjnych technik jubilerskich i chainmaille. Bruxa Jewelry

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *