Przejdź do treści

Kolekcja Sauvage

  • przez
Komplet z oliwinem z kolekcji Sauvage

Sauvage to słowo pochodzące z języka francuskiego, a oznacza ono dziki, w sensie nie udomowiony. I właśnie taka jest ta kolekcja. Wykorzystałam w niej naturalne minerały w surowej formie nieregularnych bryłek. Ot, takie „kamyczki”.

Plątanina bransoletek z kolekcji Sauvage
Plątanina bransoletek z kolekcji Sauvage. Zobacz bransoletki Sauvage w sklepie.

Kamyczkom tym towarzyszą elementy chainmaille wykonane ze stali chirurgicznej. Kolor tego metalu, który nie jest ani zbyt jasny, ani zbyt błyszczący, idealnie podkreśla „dzikość” minerałów. Poza tym jest hypoalergiczny i łatwy w pielęgnacji.

Na kolekcję składają się bransoletki, kolczyki i naszyjniki. Pomimo, że każdy element jest inny, to wszystkie opierają się na podobnym schemacie. Bryłki przedzielone są pojedynczymi elementami chainmaille.

Komplet z naturalnymi perłami z kolekcji Sauvage
Komplet z naturalnymi perłami. Zobacz w sklepie

Historia kolekcji Sauvage

Pomysł na tę kolekcję wykrystalizował się na przełomie lata i jesieni. Chciałam stworzyć biżuterię, ktora mogłaby towarzyszyć Wam na łonie natury. Taką, która byłaby jednocześnie wygodna w noszeniu i efektowna. Stylowa, ale niezobowiązująca. Utrzymana w klimatach eko, ale też kolorowa.

Odrzuciłam więc wszelkie kryształy, fasetki i dopracowane szlifowane kształty. Do tego zadania najlepiej nadały się nieregularne bryłki, zwane też czasem „sieczką”. Kamyczki te są co najwyżej lekko wygładzone, nie więcej, jak otoczaki w strumieniu. Poza tym są takie jak je stworzyła natura, nie dobarwiane i nie selekcjonowane.

Bransoletka z kwarcem wiśniowym z kolekcji Sauvage
Bransoletka z kwarcem wiśniowym. Zobacz w sklepie

Kolekcję tworzyłam z myślą o wiośnie. Kiedy po długiej zimie natura budzi się do życia, a my spragnieni obcowania z nią, tłumnie wyruszamy w plener, na spotkania przy grillu, na majówki… Takie imprezy wymagają odpowiedniej oprawy. Biżuteria nie powinna być zbyt strojna, ani błyszcząca. I właśnie taka jest kolekcja Sauvage.

Niestety miała bidulka pecha. Bo w tym roku (2020) wiosny nie było, a w każdym razie takiej, jakiej byśmy wszyscy chcieli. Paskudny wirus zamknął nas w domach. O spotkaniach z przyjaciółmi, nie tylko plenerowych musieliśmy zapomnieć. Cały nasz świat stanął na głowie. Na szczęście powolutku zaczynamy wracać do normalności. Proces ten potrwa pewnie jeszcze długo, ale jest nadzieja, że może latem uda się zrealizować przynajmniej część tych wiosennych planów.

Gdyby nie fakt, że prezentacja kolekcji Sauvage już się rozpoczęła, to pewnie schowałabym ją głęboko do szuflady, aby dać jej zaistnieć dopiero na przyszłą wiosnę. Ale na to było już za późno, dlatego postanowiłam dać jej drugą szansę i z kolekcji wiosennej zrobiła się kolekcja wiosenno-letnia.

A zatem poznajcie Sauvage, kolekcję na wiosnę i lato 2020.

Jak już wspomniałam składa się ona z kolczyków, bransoletek i naszyjników. Tworzą one komplety, z których każdy wykorzystuje inny rodzaj kamienia i inny splot chainmaille. Można je zestawiać dowolnie lub nosić pojedynczo.
Szczegółowo przedstawiam je już od pewnego czasu na Facebooku, tu chciałam ukazać ogólną koncepcję.

Kamienie

Bransoletka z agatem mszystym z kolekcji Sauvage
Bransoletka z agatem mszystym. Zobacz w sklepie

Bryłki charakteryzują się tym, że są… nieregularne. Ich kształty, wielkości i odcienie są różne. Kiedy wydobywa się minerał ze złoża, nie wygląda on tak, jak w większości gotowej biżuterii. Przede wszystkim nie jest to zazwyczaj jednorodny kawałek skały. Kolor i przejrzystość w obrębie jednego kawałka potrafią się od siebie mocno różnić, w dodatku trafiają się w nim różne obce wrostki. Dla potrzeb jubilerskich wykorzystuje się te najładniejsze, najczystsze fragmenty, selekcjonuje się je pod względem odcienia i przejrzystości, odpowiednio szlifuje wydobywając z nich to co najszlachetniejsze. Jednak musicie przyznać, że takie surowe minerały też mają w sobie to coś, mają duszę. Kamyczki nie są selekcjonowane, dzięki czemu niejednokrotnie w obrębie jednego minerału mamy całe spektrum kolorów. Rekordzistą pod tym względem jest niewątpliwie agat. W jednym z kompletów kolekcji Sauvage wykorzystałam agat mszysty, który urzeka nie tylko różnorodnością barw, ale także niesamowicie bogatą strukturą wewnętrzną.

Kolczyki z naturalnymi perłami z kolekcji Sauvage
Kolczyki z perełkami. Zobacz w sklepie

Dość specyficznym rodzajem kamienia, który również załapał się do tej kolekcji są perły. Są to naturalne perełki hodowane, w takiej formie jak zostały stworzone, nie oszlifowane, jedyną ingerencją ludzką było wywiercenie otworu.


Elementy metalowe

Naszyjnik z kolekcji Sauvage z apatytem
Naszyjnik z apatytem. Zobacz w sklepie

Jedynym metalem występującym w biżuterii z kolekcji Sauvage jest stal chirurgiczna 316L. Jest ona hypoalergiczna i odporna na niekorzystne działanie różnych czynników. Wykonane są z niej zapięcia, sztyfty, łańcuszki i elementy ozdobne wyplecione techniką chainmaille. Elementy te wykonane są różnymi splotami, jednak w obrębie jednego kompletu splot jest zawsze ten sam, żeby można było dowolnie je zestawiać zachowując spójną całość. Elementy te mają ok 1 cm długości.


Kolczyki

Kolczyki z kolekcji Sauvage
Kolczyki z kolekcji Sauvage. Zobacz w sklepie

Są skromne i niewielkie, choć wcale nie miniaturowe, raczej minimalistyczne. Zawieszone są na prostych sztyftach z małą (4 mm) kulką. Poniżej mamy pojedynczy element chainmaille, dla każdego kompletu inny i bryłkę minerału. Starałam się tak dobrać kamyczki, żeby w obu kolczykach były podobne wielkością, kształtem i odcieniem. To jedyny przypadek, kiedy w tej kolekcji dobierałam kamyczki do siebie.

Kolczyki z lawą wulkaniczną z kolekcji Sauvage
Kolczyki z lawą wulkaniczną. Zobacz w sklepie

Kolczyki jak wspomniałam są nieduże, ich długość to zazwyczaj 2,5 – 3 cm (wraz ze sztyftem) i bardzo lekkie – przeciętnie jeden kolczyk waży ok. 1,5 g.


Bransoletki

Bransoletki z kolekcji Sauvage
Bransoletki z kolekcji Sauvage. Zobacz w sklepie

To zdecydowanie najbogatsza część kolekcji. Bryłki minerałów przedzielone są elementami chainmaille, tworząc coś w rodzaju łańcucha. W każdej bransoletce jest ich od 5 do 9 szt, w zależności od wielkości kamieni i chainmaillowych plecionek. Tutaj też jest największa różnorodność użytych kamyków, w żaden sposób nie próbowałam ich dobierać, jedynym kryterium był odpowiedni przebieg otworu przez środek.

Bransoletka z karneolem z kolekcji Sauvage
Bransoletka z karneolem. Zobacz w sklepie

Każda bransoletka zapinana jest na karabińczyk i zaopatrzona w łańcuszek do regulacji obwodu (2,5 – 3 cm długości). Łańcuszek ten jest zakończony możliwie najmniejszą bryłką, jaką znalazłam.


Naszyjniki

Naszyjniki z kolekcji Sauvage z cytrynem i apatytem
Naszyjniki z cytrynem i apatytem. Zobacz naszyjniki Sauvage w sklepie

Właściwie naszyjniczki, bo są one dość skromne i niezbyt długie. Zauważyłam, że damskie koszulki występują prawie tylko w dwóch formatach: z golfem albo z bardzo głębokim dekoltem. Do obu pasują proste, krótkie naszyjniki. Szczególnie w przypadku letnich koszulek ten wielki dekolt jest dość denerwujący i mamy potrzebę wypełnienia go czymś. I z tej potrzeby narodził się pomysł na taką właśnie formę naszyjnika. Pośrodku delikatnego łańcuszka znajduje się centralny element ozdobny, o długości ok 8 – 10 cm. Jest on zbudowany podobnie jak bransoletka i składa się z 3 – 4 kamyczków przedzielonych elementami chainmaille.

Element centralny naszyjnika z oliwinem z kolekcji Sauvage
Centralny element naszyjnika z oliwinem. Zobacz naszyjnik w sklepie

Ozdobna część układa się w samym centrum dekoltu, dyskretnie wypełniając tę niepokojącą pustkę. Naszyjniki nie są długie, mają ok 45 cm, czyli akurat tyle ile trzeba.


Biżuteria z kolekcji Sauvage będzie doskonale pasować zarówno do sportowego, jak i romantycznego stylu. Poszczególne elementy są na tyle skromne, że bez obaw można założyć jednocześnie wszystkie trzy elementy kompletu i nie będzie w tym przesady. Oczywiście można też nosić je pojedynczo lub w dowolnej innej konfiguracji. W dodatku możecie mieć pewność, że biżuteria ta jest całkowicie unikatowa, bo nigdy nie uda się znaleźć dwóch jednakowych kamyczków.

Komplet z karneolem z kolekcji Sauvage
Komplet z karneolem. Zobacz w sklepie

Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *